apple-256262_640-1

Sukces Rowling

Trudno znaleźć osobę, która nie słyszałaby o Harrym Potterze. To jedna z bardziej znanych postaci popkultury przełomu XX i XXI wieku. Historia chłopca, którego rodzice zginęli, gdy był niemowlęciem, wychowywanego przez niekochające wujostwo, który dowiaduje się, że ma czarodziejskie zdolności została stworzona przez brytyjską pisarkę J. K. Rowling. Jej popularność została jeszcze zwiększona dzięki ekranizacjom książek Rowling, która obecnie dysponuje sporym majątkiem, jednak nie zawsze tak było, był w jej życiu moment, gdy będąc bezrobotna, musiała korzystać z pomocy socjalnej. Myślę, że warto streścić jej życiorys, zwłaszcza, że nie pozostawał on bez wpływu na jej twórczość.

Przed Potterem

Rowling ukończyła studia na kierunku filologia klasyczna na University of Exeter (nie udało jej się dostać na Oxford). Po ukończeniu studiów przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała dla Amnesty International. Potem, wraz ze swoim ówczesnym partnerem, przeniosła się do Manchesteru. W 1990 roku podczas jazdy spóźnionym pociągiem do Londynu po raz pierwszy przyszedł jej do głowy pomysł na historię o chłopcu uczęszczającym do szkoły dla czarodziejów. W tym samym roku zmarła jej matka.

Portugalia

Następnie Rowling przeniosła się do Portugalii, by uczyć tam angielskiego. Poznała tam swojego pierwszego męża, z którym ma córkę. Niektórzy jej biografowie twierdzą, że doświadczyła przemocy domowej. W każdym razie pod koniec 1993 roku, wraz ze swoją córką przeniosła się do Edynburga.

Depresja

Po powrocie z Portugalii była w fatalnej formie psychicznej, popadła w depresję. Była bez pracy, samotnie utrzymując siebie i córkę z pomocy socjalnej. W tym okresie ukończyła także pierwszą część przygód Harry’ego Pottera, pisząc ją najczęściej przesiadując w różnego rodzaju kawiarniach.

Sukces

Pierwsza część przygód Pottera zatytułowana „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” została ukończona przez Rowling w 1995 roku, a wydana w 1997 w niewielkim nakładzie. Jednak szybko zaczęła ona zdobywać branżowe nagrody, a amerykański wydawca zapłacił 105 tysięcy dolarów za prawo do wydania jej na terenie USA. Kolejne części sagi osiągały jeszcze większe sukcesy, bijąc rekordy sprzedaży. Ekranizacja pierwszej części serii ukazała się w 2001 roku. Dzięki temu wszystkiemu,u obecnie majątek Rowling jest szacowany na 600 milionów funtów. Odniosła także sukces w życiu osobistym, w 2001 ponownie wychodząc za mąż (z obecnym mężem ma dwoje dzieci – syna i córkę).

Skąd wziął się sukces opowieści o Harrym Potterze?

Wydaje się, że nietrudno wyjaśnić jego przyczyny, a przynajmniej wskazać kilka z nich:

  • popularność fantastyki
  • łatwość utożsamiania się z głównym bohaterem
  • interesujące postaci jakie można spotkać na kartach powieści
  • bardzo sprawna machina promocyjna

To może nie wszystkie przyczyny, ale z pewnością pozwalają choć częściowo wyjaśnić sukces Rowling.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>