book-1659717_640-1

Nowe książki nie tylko z listy bestsellerów

Badania społeczne pokazują, że z roku na rok Polacy czytają coraz mniej. Co gorsze, rośnie również widmo wtórnego analfabetyzmu, kiedy to ludzie zatracają umiejętność czytania ze zrozumieniem. Czy w tym kontekście nowe książki jeszcze kogokolwiek interesują? Jak najbardziej, odpowiadają wydawcy, którzy przecież ze sprzedaży książek się utrzymują. Wielu z nich podkreśla, że rynek wydawniczy musi się zmieniać i dostosowywać do zmian społecznych. Życie wygląda obecnie inaczej niż kilka lat temu. Teraz czyta się często e-booki zamiast papierowych wydań, zmieniły się również najbardziej popularne tematy literackie. Niemniej jednak nowe książki wciąż się ukazują i znajdują się chętni, by je czytać.

Na liście bestsellerów

Wiele nowych książek trafia na listy tych najchętniej kupowanych przez czytelników. Trudno się dziwić, że akurat premiery wydawnicze najbardziej interesują odbiorców. To co nowe jest postrzegane jako bardziej interesujące, a poza tym gdy ukazuje się kolejny tytuł jakiegoś znanego pisarza, wiele osób rozmawia o takiej książce. Wzbudza ona sporo emocji oraz zainteresowania. Pojawiające się w mediach recenzje oraz materiały promocyjne jeszcze zwiększają zainteresowanie daną pozycją. Po takie nowe książki wprost trzeba sięgnąć. Inaczej jest się nie w temacie, nie można włączyć się do dyskusji ze znajomymi czy współpracownikami.

Tytuł jeszcze nieznany

Warto pamiętać, że lista bestsellerów nie obejmuje wszystkich nowych tytułów. Na rynku wydawniczym systematycznie pojawiają się nowe książki, ale nie każda trafia do zestawienia tych najbardziej popularnych. Czasami dzieje się tak, ponieważ książka zwyczajnie nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony czytelników. Zdarzają się jednak sytuacje, że jest ona naprawdę świetna, ale nie została odpowiednio wypromowana. Dlatego dobrze jest przynajmniej raz na jakiś czas przeczytać coś niszowego. Bonus w takiej sytuacji to możliwość samodzielnego wyrobienia sobie opinii bez sugestii znajomych czy recenzentów. Poza tym zyskuje się również szansę na zabłyśnięcie i zrobienie dobrego wrażenia, kiedy zacznie się promować nowe książki, o których nikt w towarzystwie jeszcze nie słyszał.

Nowe stare książki

Choćby człowiek każdą wolną chwilę poświęcał na czytanie i tak nie zdoła przeczytać wszystkiego. Nowe książki ukazują się zbyt często, a poza tym ich liczba jest naprawdę spora każdego roku. Wielu czytelników robi sobie specjalne listy pozycji, po które zamierzają sięgnąć w przyszłości. Wszystko przez to, że nie nadążają za kolejnymi wydawniczymi premierami. Niekiedy zatem ma się trochę opóźnienia w czytaniu. Niemniej jednak książek nie należy czytać z przymusu, ale zawsze pamiętać, że kontakt z nimi ma być przyjemnością oraz relaksem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>