apple-256261_640

Jo Nesbo – Mistrz kryminałów skandynawskich

Jo Nesbo urodził się 29 marca 1960 roku w Oslo. Jest norweskim pisarzem kryminałów oraz muzykiem poprockowym. Śpiewa i pisze teksty piosenek.  Z wykształcenia ekonomista. 

Pisarz urodził się w Oslo a dzieciństwo spędził w Molde. W młodości grał w klubie piłkarskim Molde FK, niestety zerwał więzadła i postanowił realizować się w innych dziedzinach.  Nesbo jest autorem głównie powieści kryminalnych, oprócz tego jest również autorem tekstów w zespole Di Derre, w którym gra i jest wokalistą.

Pisarz zdobył swą popularność dzięki kryminałom, w których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole.  Za swoją debiutancką powieść „Człowiek nietoperz” pisarz zdobył literacką nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, obydwie przyznane nagrody za najlepsze powieści kryminalne. 

Kolejnym osiągnięciem autora jest otrzymana w 2000 roku nagroda norweskich księgarzy za powieść „Czerwone Gardło”.

W 2004 roku ta książka została uznana za najlepszy norweski kryminał.  W 2007 roku powieść „Czerwone Gardło” była zgłoszona do nagrody Złotego Sztyletu jako najlepsza powieść kryminalna przetłumaczona na język angielski. 

Powieści Jo Nesbo przetłumaczono na angielski, czeski, niemiecki, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, polski, rosyjski i szwedzki. 

Wybrane nagrody i wyróżnienia autora:

 • 1997- Nominacja do nagrody Rivertona za pierwszą powieść
 • 1998- Nagroda literacka Szklany Klucz, która jest corocznie przyznawana pisarzom z krajów nordyckich za najlepszą powieść kryminalną
 • 2000- Nagroda Księgarzy norweskich za powieść Czerwone gardło
 • 2002 Nagroda im. Madsa Wiela Nygaarda za powieść Trzeci Klucz
 • 2004- Powieść Czerwone Gardło zdobywa tytuł norweskiego kryminału wszechczasów
 • 2007- Kryminał Pentagram otrzymuje specjalną nominację Fińskiej Akademii Pisarzy Kryminałów
 • Nominacja do nagrody im. Duncana Lawrie za powieść Trzeci Klucz
 • Norweskie Stowarzyszenie Księgarzy uznaje Pierwszy Śnieg za najlepszą książkę roku
 • 2008- Pierwszy Śnieg otrzymuje tytuł Książki Roku przez Norweski Klub Książki
 • 2010- Nominowana zostaje do nagrody im. Allana Edgara Poe powieść Trzeci Klucz
 • Honorowa nagroda Wielkiego Kalibru dla Jo Nesbo podczas Międzynarodowego  Festiwalu Kryminałów we Wrocławiu

Niedługo ukaże się kolejna już 11 część cyklu z Harrym Hole. Angielska wersja ukaże się 4 maja, jednak polski wydawca zapewnia czytelników,że dołoży wszelkich starań aby „Pragnienie” ukazało się jak najszybciej na polskim rynku.

 Życie prywatne:

Rodzice autora w czasie II wojny światowej znaleźli się po przeciwnych stronach. Matka stanęła po stronie norweskiego ruchu oporu a ojciec poparł Niemców.  Ojciec Nesbo wychował się w Stanach na Brooklynie, nienawidził komunistów i stanął za Hitlerem. Pisarz ma córkę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>